Případy chronických onemocnění

Špatné usínání, nespavost a noční můry u dítěte

   V poradně mě navštívili rodiče 8-letého  chlapce, který špatně spí, má ošklivé sny a dlouho večer usíná (cca 1,5hodiny). Každý den, už od pozdního odpoledne, rodiče přemlouvá, že nechce jít spát a má z usínání strach. Při usínání, a když usne, se hodně potí, hlavně ve vlasech a na hrudníku. Má živé, děsivé sny, že ho někdo zabije, že se rodiče zabili v autě apod. Budí se v noci velmi rozrušený, ráno vypráví, jaké měl noční můry.

Bojí se v novém domě po přestěhování. Strach má o rodiče, bratra i o sebe, bojí se čertů, bouřky, v letadle, dle rodičů se bojí všeho.  Je velmi citlivý a vnímavý.

Od 3měsíců do 5-ti let byl často nemocný, jako malý si též nemoci vyvolával, když rodiče odjeli, vždy onemocněl. Jeho hlídání v době nepřítomnosti rodičů bylo v pohodě, u všech byl rád. Je stýskavý, když je u nich návštěva, pláče po jejich odjezdu a je smutný. Rád cestuje.

Ve škole je spokojený, má hodně kamarádů, změna školy po přestěhování mu nečinila žádný problém. Známky má dobré, ale do učení se mu nechce, bývá nesoustředěný. Má mladšího bratra, kterého má rád, ale nejraději je s rodiči sám, hodně na něj žárlí. Je fixovaný na matku, vycítí, když jí není dobře, hodně soucítí s ostatními, často s nimi i pláče, vnímá negativní emoce.

Je menší, drobný, hubený, hodně pije studené šťávy, i 3l za den. Více solí, má rád sůl i samotnou. Ovoce nejí, sní pouze jablka. Je zimomřivý.

Je živý, neposedný, rád sportuje - tanec, lyže, ale nemá výdrž, rychle se vyčerpá, má-li velké zatížení, dostane obvykle teplotu. Hodně se mu tvoří modřiny. Je tvrdohlavý, vzdorovitý, odmlouvá, snaží se prosadit, chce, aby vše bylo podle něj, je neklidný a u ničeho nevydrží.

Po podání celkového homeopatického léku ve vyšší potenci se spánek celkem rychle zlepšil, usíná bez potíží a netrápí ho žádné noční můry. Někdy je spánek neklidný, ale nebudí se. Během dne je klidnější, více spolupracuje, obavy o zdraví a ostatní strachy, které ho dříve trápily, již nejsou výrazné.

 

Noční pomočování

   6 let, chlapec, sympatický od pohledu, chvíli neposedí na jednom místě. Má štíhlou postavu, světlé vlasy a stále se usmívá. Trápí ho noční pomočování a strach ze tmy. Během dne moč udrží, na stolici chodí pravidelně, spodní prádlo mívá čisté. Od narození neměl suché období. Pomočování je nepravidelné, někdy jednou za týden, jindy každou noc. Maminka nevysledovala nic, co by na toto mohlo mít vliv - nachlazení, pitný režim...Při lékařském vyšetření nebyla zjištěna žádná příčina, moč. ústrojí bylo v pořádku. Rodiče už vyzkoušeli všechna možná opatření - večer omezili příjem tekutin, chlapec si před spaním dojde na toaletu, pak ještě znovu, když jdou rodiče spát. Zkoušeli chlapce budit i v noci. Vymočil se, ale ráno si vůbec nic z toho nepamatuje. Dohlíží na to, aby byl v noci přikrytý a v teple. Ve školce a později i ve škole je moc spokojený, má hodně kamarádů, je velmi oblíbený. Rodiče také dávají pozor na to, aby nesledoval násilné filmy a (v dnešní době běžné) násilné pohádky, kde se pouze bojuje a ničí (což by mohla být jedna z příčin). Po všech těchto opatření se neprojevilo sebemenší zlepšení. Chlapce za pomočování nijak netrestají, neponižují ho, pouze se podílí na převlékání postele a prádla. Tento problém už začíná vadit i jemu samotnému. Bojí se zůstat u kamaráda přes noc, aby se mu tam nestala nehoda. V létě by chtěl jet na tábor, ale neví jestli to zvládne.

   V tomto případě jsme se domluvili na tom, že podáme jednorázově konstituční lék a k tomu bude chlapec denně používat enuretický alarm, což je bezdrátový přístroj určený k léčbě nočního pomočování. S kombinací těchto dvou metod mám velmi dobrou zkušenost. Budící jednotka se položí na noční stolek vedle dítěte a urosensor se umístí do spodního prádla. Jakmile dojde k úniku moči, spustí se alarm, který pomočené dítě probudí. V průběhu dalších několika dní či týdnů se dítě začne učit vstávat stále rychleji, až jednou předstihne alarm a probudí se ještě před pomočením. Potom se dítě začne samo budit pokaždé, když bude potřebovat použít toaletu. V konečné fázi bude spát dítě celou noc bez potřeby močit či vstávat a chodit na toaletu. Na kontrole asi po měsíci a půl jsem se dozvěděla, že se chlapec pomočoval ještě prvních 14 dní po nasazení léčby. Pak asi po měsíci nestihl doběhnout na záchod, ale uniklo jen pár kapek. Posledních 14 dní se nepomočil vůbec. Někdy se ještě v noci probudí a musí si dojít na toaletu, stane se tak asi 2x do týdne. Po zbytek dní již spí celou noc, bez nutkání na močení. Homeopatický lék nepodáváme, ale doporučuji stále denně používat alarm. Po další kontrole za dva měsíce se dovídám, že se nestalo ani jednou, že by se chlapec pomočil. Toto je dostatečná doba na to, abychom mohli přestat používat alarm. Dokonce se už nebojí pohybovat po bytě ve tmě, což je zase práce dobře zvoleného konstitučního léku.

   

 Schizofrenie

   29 let, mladá žena, hned při vstupu do dveří upoutala tím, že byla poněkud více oblečena než se hodilo k danému počasí. Venku svítilo sluníčko, lidé chodili v tričku, ona však přišla v huňatém svetru a teplé zimní vestě. Před 4 lety jí lékaři diagnostikovali schizofrenii, následně absolvovala pobyt v psychiatrické léčebně. Dostávala různá psychofarmaka, která stále bere v nízkých dávkách. Dříve mluvila i s několika hlasy - ponižovali ji, křičeli na ni. Nyní promlouvá s jedním hlasem, který je silně náboženský. Díky němu začala navštěvovat kostely, modlit se. Při jedné procházce v parku potkala u lavičky anděly, kteří  s ní rozmlouvali, jeden ji dokonce políbil. Ráda vyhledává osamocená místa, snaží se utíkat od lidí. Cítí se bez energie. Není schopná chodit do práce, většinou je zavřená ve svém pokoji, leží a nic nedělá. Přes den se jí honí hlavou myšlenky s válečnou tématikou, v noci pak nemůže spát, její spánek se postupně zkracuje. Běžně spí třeba jen 4 hodiny. Mívá svazující úzkosti, stavy paniky v davu nebo v metru. V lese se bojí, že omdlí a zemře. Na fyzické úrovni je na tom velice dobře. Pouze asi jednou za rok ji potrápí běžné akutní onemocnění - nachlazení, rýma...

   Půl roku po podání konstitučního léku cítí zklidnění, úzkosti a strachy už nejsou tak velké. Spí celou noc, nebudí se. Má více energie, více chuti do života. Našla si přítele, se kterým plánuje společnou dovolenou. Už 2 měsíce neslyšela žádný hlas, který by k ní promlouval. Z mého pozorování je více přítomna, lépe se vyjadřuje, což jí dělalo dříve potíže. Má mnohem spokojenější výraz.Na další kontrole po 3 měsících radostně hlásí, že si našla práci. V jedné firmě pomáhá s administrativou. Je to rutinní práce, která nepřináší sebemenší stres, naopak ji uklidňuje. Přesně to, co potřebuje. Užívá si života a děkuje homeopatii za pomoc!

 

  Chronický průjem se stavy úzkosti

   39 let, žena, bledá v obličeji s kruhy pod očima, tmavými neupravenými vlasy. Asi 8 let ji trápí průjem, bolesti břicha - nezávislé na jídle, plynatost, vždy když má někam jít nebo jet. Začátek potíží ani nezaregistrovala. Musí hodně spát, je často unavená. Vadí jí jakákoliv změna prostředí, teploty... Má velmi děsivé sny - spousta krve, násilí, katastrofy. S partnerem má dobrý vztah, je dominantní, perfekcionista, má ráda čisto - hodně uklízí. Často si myje ruce, má pocit špíny. Nemá ráda, když je na ni soustředěna pozornost, vše chce dělat ve skupině. Občas ji bolí hlava, jiné potíže nemá.

   Po podání konstitučního léku nebylo po 2 měsících žádné zlepšení. Po podání bližšího léku se zlé sny už neobjevily, jsou naopak velice příjemné. Je méně podrážděná, strachy zvládá lépe. Průjem už nemívá tak často. Pouze se zhoršila kůže - je suchá a místy se dělají drobné pupínky, což ukazuje správnou reakci na lék. Na další kontrole po půl roce už ji netrápí průjem vůbec, občas se ještě objeví mírné nadýmání. Celkově se prý cítí tak dobře, jako se už dlouho necítila.

  

   Ekzém u dospělého

   57 let, žena, nenalíčená, sportovní typ s krátkými vlasy. Přišla s problémem velmi suché kůže ve vlasaté části hlavy, která se postupně odlupuje. Všimla si, že jí nadměrně vypadávají vlasy. Na uších a za ušima má červenou olupující se kůži, která je velmi citlivá na slunce, proto se mu také vyhýbá. Má červený vysušený krk s pocitem stažení. Kůže na postižených místech mírně svědí, občas se tedy poškrábe, ne však do krve. Po šamponu, který doporučila dermatoložka, se stav ještě zhoršil, poté došlo i na kortikoidy, které sice potlačily příznaky, ale vždy jen na krátkou dobu. Potíže začali po úmrtí kamarádky asi před 3 měsíci. Netrvají tak dlouho, což je pro homeopatickou léčbu příznivý faktor. Čím dříve začneme s léčbou, tím je samozřejmě rychlejší a úspěšnější. Jinak je to celkem spokojená žena, bez fyzických potíží. Pravidelně nebere žádné léky. U moře se zlepšuje, koupe se ráda. Sportuje, pracuje na zahrádce, je hodně aktivní.

   Na kontrole po 2 měsících po podání léku byla paní bez problémů. Obličej, uši i krk jsou zcela bez známek ekzému, pouze ji ještě občas svědí hlava. Co je velmi příjemné, začaly jí růst nové vlasy.Další kontrola už nebyla třeba. Nedávno jsme se náhodně po 2 letech potkali, od té doby, co prý byla u mne, se už žádné potíže znovu neobjevily. Takový úspěch mi vždy udělá velkou radost a dodá energii při složitějších případech, které se nevyřeší tak snadno a rychle, což bohužel bývá většinou.

 

  Ekzém u malého dítěte

   11 měsíců, holčička, usměvavá se světlými vlásky až trochu do zrzava. Celou dobu hovoru klidně sedí mamince na klíně a pozoruje co se děje. Ekzém začal ve 2 měsících na čele a obočí, poté se rozšířil na ruce, nohy, břicho a hrudník. Po návštěvě dětské lékařky dostala mast s kortikoidy, zabrala vždy na 3 dny a pak se ekzém objevil znovu. Má červené vysušené tváře, vše velmi svědí, pak se škrábe až do krve. Holčička je stále kojena, občas se objeví jen mírná rýma při nachlazení, kterou řeší dětskými kapkami do nosu. Všechna očkování proběhla bez jakékoliv reakce. Motorika je přiměřená věku, je spíše klidnější povahy. Nerada se koupe a potápí hlavu. Po koupeli je kůže velmi podrážděná a svědí, promazávají měsíčkovou mastí, která pokožku zklidní. Dělá jí dobře čerstvý vzduch, doma a hlavně v posteli při zahřátí se zhoršuje. Zatím je jedináček. Ráda si hraje spíše se staršími dětmi, kteří ji učí nové věci, ale nenechá si vše líbit. Pokud by jí například chtěl někdo vzít oblíbenou hračku, klidně půjde do konfliktu, nenechá si ji vzít za žádnou cenu.

   Na kontrole po měsíci se ekzém celkově zklidnil. Má jen suchá mírně začervenalá ložiska. Při další kontrole je ovšem stav opět stejný jako na začátku léčby. Kůže ji hodně svědí, tváře má rozškrábané do krve. Maminka přiznává, že byly na očkování a potom se začal stav opět zhoršovat. Očkovací látka nejspíš antidotovala konstituční lék. Podaly jsme opět stejný lék ve stejné potenci a na kontrolu po 2 měsících přicupitala krásná holčička se zcela čistou kůží. Po koupání musí ještě kůži promazávat, bývá vysušená.Červená ložiska se již však neobjevují a kůže nesvědí. Holčička vypadá spokojeně, nic ji netrápí. Maminka si pořídila domácí lékárničku se základními homeopatickými léky, kterou může kdykoliv použít při různých lehčích akutních onemocnění jak ona, tak celá rodina.