Opařeniny a jiná poškození teplem

 

Nejdříve trocha teorie a na závěr dva případy z praxe.

Úrazy jsou nejčastějším důvodem k hospitalizaci malých dětí. Poškození "horkem", tedy popálení či poleptání, z toho patří mezi 3 nejčastější poškození po úrazu z pádu - zlomenin a zhmoždění, spolknutí cizích předmětů. (podle statistik ÚZIS). A to jsou záznamy pouze dětí ošetřených v ordinacích lékařů. A co teprve všechny drobné oděrky a mini úrazy, se kterými "nikam nejdeme."

Rozsah popálení - pokud je popálenina větší než 1% tělesného povrchu těla (odpovídá velikosti dlaně), nebo pokud je popálen obličej či genitálie, je okamžitá návštěva pohotovosti nezbytností!!! 

Dalším ukazatelem je hloubka poškození - jak dlouho vysoká teplota působila na dané místo  - povrchové poškození, zčervenání - puchýř, který je zespoda červený - dalším stupněm je puchýř který je zespoda bledý (hlubší poškození) - zuhelňatění - nejvyší stupeň poškození.

Co můžeme udělat, pokud si naše ratolest způsobí drobnou popáleninu prstíku o kamna nebo o jinou horkou věc v domácnosti, jejímž projevem je bolest a srdceryvný pláč potomka?

Můžeme využít základního principu homeopatie a podobné léčit podobným. Opařeninu přiblížit k teplu (horku), ne k otevřenému ohni, ale například k vroucí vodě, respektive k páře z ní, co lze vydržet na několik vteřin. (Nejlépe je vždy vyzkoušet na sobě). Ošidíme tím vnímání bolesti. Pokud okamžitě zchladíme postižené místo, dojde k hlubšímu prohřátí a tedy i hlubšímu poškození. Je možné i použití vysokoprocentního alkoholu na spáleninu.

Homeopatické ovlivnění  spálenin I. stupně (zčervenání), patří sem i spáleniny od slunce:

    - lokálně můžeme ošetřit kůži tinkturou z CALENDULY (Měsíčku lékařského) nebo URTIKY URENS (Kopřivy)

    - celkově můžeme podávat URTIKU URENS - ke zmírnění bolestivosti

                                             II. stupně - puchýř - před prasknutím puchýře 

    - lokálně použijeme spray z HYPERIKA (Třezalky), nebo tinktura z něho rozředěná v poměru 1:3

    - celkově rozpustit pod jazykem nebo v troše vody bez chloru, bublin a příchuti - CANTHARIS CH 5,CH 9 nebo URTIKA URENS CH 5,CH 9

                                            II. stupeň - po prasknutí puchýře

    - lokálně CALENDULU - ve formě spray, gel, či rozředěná tinktura - 2 -3x denně - rána kryta gázovým obvazem.

                                            III. stupeň  -

    -  lokálně nic, až po svolení  lékaře, můžeme podávat CALENDULU  viz. výše

     - celkově - CANTHARIS CH 5 nebo CH 9

na úraz elektrickým proudem a spáleninu po něm -  po dobu několika dnů PHOSPHORUS CH 5 nebo CH 9

zdroj: Homeopatický domácí lékař: Stephen Cummings, Dana Ullman

 

Případy:

1. Opaření I. stupně  - párou z hrnce

Navštívila mě kamarádka s malou dcerou. Povídáme si, děti si hrají, vyjímečně nezlobí a nedávají si pozor na to, co dělají. A najednou je opaření prstů z páry na světě.

První pomoc -  na chvíli dát ruku nad páru - pak pod studenou vodu - a opět moje oblíbená otázka. "Nechceš zkusit homeopatika?" "Já na ně ale nevěřím." zněla odpověď. "To homeopatikům nevadí a mně také ne" :-) tak to zkusíme. Podala jsem CANTHARIS CH 5, rozpustit pod jazyk. Chvíli bylo ještě poklepávání rukou a za několik minut se ozvalo: "Ty jo, ono to už fakt nepálí." jen jsem se usmála a následuje většinou věta: " Vidíš, Cantharis se vyplatí mít pro tyhle případy doma." Myšleno CANTHARIS CH 5, pro případy našich nešikovností v kuchyni. My hospodyňky víme, že jich je opravdu hodně.

2. Opaření čajem, Maruška 5 let

Telefonát, jsou cca 3 hodiny odpoledne, asi před 4 lety. "Prosím tě, Maruška se opařila čajem na zádech a asi 2 hodiny už ječí." Po pečlivém vyzpovídání jsem zjistila, že není potřeba vyhledat lékařské ošetření. Čaj už nebyl úplně vroucí, puchýře "nenaskákaly," nicméně zčervenání trvalo a "ječení také." Poslala jsem maminku do lékárny pro CANTHARIS CH 5, nebyla jsem doma. Naštěstí už některé lékárny mají akutně užívaná homeopatika běžně i bez objednání skladem. Měli štěstí a lék sehnali, podali a do několika minut bylo po pláči. Volala jsem, jak to vypadá a odpověď zněla: "Bylo to jako zázrak, po několika minutách od podání léku byl konec ječení. Teď si už hraje a je v pohodě." Největší radost pro rodiče i pro mě.